Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wspólny wysiłek aby nadchodzące ferie były bezpieczne.

Data publikacji 13.01.2022

Policjanci wraz z Ratownikami Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego ze Świebodzina prowadzą wśród uczniów działania związane z rozpoczynającymi się od poniedziałku Zimowymi Feriami 2022. Uczymy i przestrzegamy co robić, by były one przede wszystkim bezpieczne. Ponieważ bez względu czy spędzimy je aktywnie, czy odpoczywając w domu, w ich trakcie czeka na nas wiele zagrożeń.

Policja wraz z innymi służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo prowadzą działania, mające przygotować dzieci i młodzież do nachodzących zimowych ferii – bo najważniejsze w nich jest to, aby były bezpieczne! Czas wolny w okresie zimowym to w zależności od aury różne możliwości na rozrywkę. Jedni spędzą go aktywnie, inni, odpoczywając w zaciszu domu. Niestety zarówno na jednych jak i drugich czekają zagrożenia. To o nich w szkołach rozmawiamy z uczniami, aby ich przestrzec i uchronić przed niebezpieczeństwem.

W trakcie zimowych ferii oprócz wyjazdów w góry, na narty, wiele osób wybiera się w rejon jezior. Niestety wchodzą do miejsc, które latem były względnie bezpieczne, takich jak: kładki z wąskim dojściem czy powalone konary – które zazwyczaj są mokre i śliskie, W okresie letnim groziło to najwyżej zmoczeniem, cienkiego, letniego stroju. W zimowych ubraniach ruch jest mocno ograniczony, szczególnie kiedy zamokną. Wpadnięcie do wody w takim wypadku może skończyć się tragedią, ponieważ nie uda się dotrzeć do brzegu, lub wspiąć na oblodzoną czy mokrą konstrukcję, lub drzewo. W okresach silniejszego mrozu na jeziorze pojawia się tafla lodu. Zazwyczaj jest ona niestety bardzo cienka, ponieważ silne mrozy utrzymują się zbyt krótko. Wchodzenie na nią jest bardzo niebezpieczne, ponieważ może skończyć się wpadnięciem do wody i jeśli w pobliżu nie ma nikogo, kto może wezwać pomoc, lub udzielić jej samemu może się to skończyć tragedią.

Innym rodzajem zagrożenia jest to, na które jesteśmy narażeni nawet w domu. Więcej wolnego czasu, często oznacza, że jest się aktywniejszym w sieci. Na to czekają niestety cyberprzestępcy, którzy mogą dokonać na nas oszustwa, doprowadzić do utraty lub kradzieży naszych danych, włamać się na konta, zarówno te bankowe jak i do portali społecznościowych… O tych, oraz o innych zagrożeniach, które mogą dotknąć młodzież w trakcie ferii, z uczniami rozmawiają policjanci z Zespołu do Spraw Nieletnich oraz dzielnicowi. W szkołach działamy wspólnie z ratownikami świebodzińskiego oddziału Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, którzy między innymi uczą jak zachować się jeśli znajdziemy się lub zobaczymy kogoś w sytuacji zagrażającej jego życiu, lub zdrowiu.

Miejsca grupowania się młodzieży zagrożonej demoralizacją można zgłaszać poprzez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Powrót na górę strony