Sprawne światła w aucie mogą zadecydować o TWOIM życiu - Aktualności - KPP Świebodzin

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Sprawne światła w aucie mogą zadecydować o TWOIM życiu

Data publikacji 21.11.2019

Policyjna kampania pod nazwą „Twoje Światła – Nasze Bezpieczeństwo” ma na celu zwrócenie uwagi kierujących na stan świateł w ich pojazdach. Mają one bowiem ogromny wpływ na bezpieczeństwo. To, kiedy dostrzeżemy pieszego lub przeszkodę ma wpływ na to czy dojdzie do zdarzenia czy nie. Z kolei zbyt silne lub źle ustawione światła mogą oślepić innych uczestników ruchu i tym samym doprowadzić pośrednio do takiego zdarzenia. Dlatego też, w wybranych stacjach diagnostycznych będzie można za darmo sprawdzić stan oświetlenia naszego pojazdu.

Policyjna kampania pod nazwą „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo” rozpoczęła się w połowie października. Jest to jej kolejna edycja, mająca na celu zwrócenie uwagi kierujących na oświetlenie pojazdu, ponieważ ma on ogromny wpływ na bezpieczeństwo. Prawidłowe oświetlenie w pojeździe to o wiele więcej niż świecąca żarówka. Istotnych jest znacznie więcej czynników, aby przez światła nie doszło do zdarzenia drogowego. Zacznijmy od wyboru prawidłowej żarówki do danego reflektora lub lampy. Nie każda żarówka może być zastosowana w danym typie reflektora. Tę, którą powinniśmy wybrać możemy wyczytać z samego urządzenia. Na obudowie reflektorów i lamp wytłoczone są informacje z jakiego typu żarówek można korzystać. Jeśli nie potrafimy tego odczytać, warto o pomoc poprosić specjalistę. Dodatkowo, niektóre typy żarówek, z powodu natężenia światłą wymagają, aby reflektor miał np. autoregulację, wycieraczki lub spryskiwacze. Wiąże się to z tym, iż przy zbyt silnym oświetleniu możemy oślepić innych użytkowników drogi, co spowoduje, że nie zauważą oni przeszkody lub osoby wchodzącej na przejście. Ważnym jest również sposób montażu żarówki, ponieważ samo podłączenie i fakt, że świeci nie daje nam gwarancji, iż jest to zrobione poprawnie. Należy kontrolować również same reflektory i lampy. Często są one „przymglone” przez co wysyłają mniejsza ilość światła sprawiając, że mamy gorszą widoczność. W takim wypadku warto udać się do warsztatu lub na niektóre myjnie, gdzie często w ofercie jest polerowanie kloszy. Bardzo ważna jest również kontrola oświetlenia przed samą jazdą. Jeśli nie mamy autoregulacji, należy sprawdzić czy światła nie są uniesione zbyt wysoko. Może to być spowodowane np. ilością bagażu lub pasażerami siedzącymi z tyłu. Wtedy należy dostosować poziom świateł za pomocą przełącznika.

W ramach prowadzonej kampanii w poszczególnych powiatach Policja wraz z wybranymi stacjami diagnostycznymi organizuje akcję kontroli oświetlenia w pojazdach. W tym czasie możliwe jest BEZPŁATNE skontrolowanie oświetlenia. Na terenie działania Komendy Powiatowej Policji ze Świebodzina takie badanie będą przeprowadzać wszystkie stacje diagnostyczne w Świebodzinie w dniach 27/28 Listopada oraz 5/6 Grudnia.

  • Plakat kampanii Twoje światła - Nasze bezpieczeństwo
Ładowanie odtwarzacza...