Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Jak się obronić – szkolenie dla pracowników OPS

Data publikacji 23.04.2015

Pracownicy instytucji pomocowych niosąc pomoc, często narażeni są na zagrożenie zdrowia i życia. Świebodzińska Policja uczy pracowników OPS jak się obronić przed ewentualnym atakiem agresywnych osób.

Pracownicy pomocy społecznej w zakresie swoich obowiązków mają wizyty środowiskowe. Często odwiedzają rodziny, w których osoby potrzebujące pomocy zamieszkują wraz z oprawcami, sprawcami przemocy domowej lub agresorami, dla których jedno słowo może stanowić powód do ataku. Wchodząc do mieszkań, rozmawiając z ludźmi, są gotowi na to, że ludzka agresja może zostać skierowana w ich stronę. A przecież pracownikami OPS- ów są przeważnie kobiety. Jak się obronić przed atakiem np. nietrzeźwego mężczyzny ?

Problem ten zauważyli Burmistrz Świebodzina i Komendant Powiatowy Policji w Świebodzinie. Po wspólnych rozmowach podjęto ustalenia, na mocy których pracownicy OPS zostaną przeszkoleni w zakresie psychologicznych aspektów obrony przed przemocą oraz technik samoobrony. Pierwsze spotkanie organizacyjne pokazało, że problem występuje i jest duża potrzeba prowadzenia takich szkoleń. Kobiety pracujące w Ośrodku Pomocy Społecznej w Świebodzinie z chęcią i zapałem podjęły edukacje w tym zakresie. Na początek była teoria i spotkanie z psychologiem mgr Ewa Cieślińską. Prawne aspekty stosowania technik samoobrony, nakreślił podinsp. Mirosław Wisniewski ze świebodzińskiej Policji.

W czwartek /16.04/ na Sali gimnastycznej Gimnazjum nr 3 w Świebodzinie odbyły się pierwsze zajęcia praktyczne. Pod okiem instruktora techniki i taktyki interwencji, podinsp. Mirosława Wiśniewskiego, panie uczono jak uwolnić się z obchwytów, chwytów za ręce, duszeń i innych działań mających doprowadzić je do bezbronności. Panie uczyły się również, przyjmowania postawy, z której szybko można przejść do pozycji obronnej a także poznały tajniki zasłaniania się przed uderzeniami.

Pierwsze lekcje za nimi. Poznały już podstawy w teorii i praktyce. Oby nigdy panie z OPS-u nie musiały ich używać podczas pracy, tego życzymy im z całych sił.

Powrót na górę strony