Wyszedł z celi by po paru godzinach trafić do niej z powrotem - Aktualności - KPP Świebodzin

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Wyszedł z celi by po paru godzinach trafić do niej z powrotem

Data publikacji 12.09.2018

W przeciągu trzech dni dwóch mężczyzn przekonało się iż znieważenie funkcjonariusza publicznego lub naruszenie jego nietykalności nie pozostanie bezkarne. Pierwszy z nich w sobotę (8 września) znieważył ratownika medycznego, a drugi we poniedziałek (10 września) interweniujących wobec niego policjantów. Obaj zostali zatrzymani. Grozi im kara pozbawienia wolności do roku czasu.

Art. 226 par 1 Kodeksu Karnego: Kto znieważa funkcjonariusza publicznego lub osobę do pomocy mu przybraną, podczas i w związku z pełnieniem obowiązków służbowych podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub  pozbawienia wolności do roku. Ratownik medyczny, policjant, strażak, pracownik urzędu, nauczyciel są funkcjonariuszami publicznymi i znieważenie ich jest przestępstwem. Również naruszenie ich nietykalności cielesnej (art. 222 K.K.) jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat trzech.

W sobotę (8 września) 60 letni mężczyzna, krótko po opuszczeniu budynku Komendy Powiatowej Policji w Świebodzinie, gdzie dzień wcześniej był doprowadzony do wytrzeźwienia, wezwał do miejsca zamieszkania pogotowie ratunkowe ponieważ miał się źle poczuć. W trakcie wykonywanych czynności przez ratownika medycznego znieważył go słowami powszechnie uznawanymi za obelżywe. W związku z zachowaniem oraz popełnionym przez siebie przestępstwem został zatrzymany przez policjantów z Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego i na powrót trafił do celi, którą niedawno opuścił. Tym razem jednak grożą mu dużo większe konsekwencje.

Kolejny przypadek znieważenia oraz naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariusza publicznego miał miejsce w dniu 10 września. Podczas interwencji 33 letni mieszkaniec Świebodzina znieważył dwóch funkcjonariuszy plując na mundury oraz naruszył nietykalność cielesną jednego z nich. Mężczyzna również został zatrzymany i odpowie za przestępstwa z art. 222 k.k. oraz 226 k.k.

Należy pamiętać, że niezależnie od sytuacji, jeśli mamy uwagi co do postępowania funkcjonariuszy publicznych możemy zgłosić na sposób, legalność oraz zasadność ich postępowania skargę do ich przełożonych lub właściwego miejscowo prokuratora ale pod żadnym pozorem nie wolno ich znieważyć lub naruszyć ich nietykalności cielesnej.