Skuteczni w eliminowaniu zagrożeń na drodze - Aktualności - KPP Świebodzin

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Skuteczni w eliminowaniu zagrożeń na drodze

Data publikacji 01.08.2018

Okres wakacyjny to czas wzmożonego ruchu na drogach spowodowanego wyjazdami na wczasy. W autach najczęściej podróżują całe rodziny stąd konieczność skutecznego eliminowania każdego zagrożenia aby nie doszło do tragedii. Jednym z nich są nietrzeźwi kierujący. W przeciągu tygodnia policjanci ze Świebodzina po raz kolejny pokazali swój profesjonalizm – zatrzymali 3 nietrzeźwych oraz jedną osobę której zostały cofnięte uprawnienia.

Dbanie o porządek i bezpieczeństwo w ruchu drogowym to jedno z podstawowych zadań policji, szczególnie teraz w okresie wzmożonego ruchu na drogach. W lecie bardzo często wyjeżdżamy na wypoczynek, zarówno w te odległe miejsca jak i bliżej, nad lokalne jeziora. W autokarach i autach osobowych podróżuje ogromna liczba dzieci lub też całych rodzin. Dlatego bardzo ważnym jest aby zapewnić im bezpieczeństwo. Podstawowymi zagrożeniami na drodze są prędkość, brawura oraz nietrzeźwi kierujący. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Świebodzinie eliminują te zagrożenia bardzo skutecznie.

Pierwszy mężczyzna został zatrzymany 26 lipca 2018 roku. Mężczyzna na terenie jednej z miejscowości w Gminie Świebodzin prowadził pojazd pomimo iż została wydana decyzja o cofnięciu mu uprawnień przez uprawniony do tego organ. 56 letni kierujący odpowie teraz za przestępstwo z art. 180 a kodeksu karnego. Za prowadzenie pojazdu mechanicznego pomimo cofnięcia uprawnień do kierowania grozi kara pozbawienia wolności do lat 2.

Kolejni kierujący po spożyciu alkoholu zostali zatrzymani 27 lipca. Dwóch mężczyzn prowadziło pojazdy osobowe będąc w stanie nietrzeźwości tj. 45 latek wydmuchał na urządzeniu 0,84 mg/l a 35 latek 0,76 mg/l. Obaj odpowiedzą przed sądem za popełnienie przestępstwa z art. 178 a par 1 kodeksu karnego.

Tego samego dnia zostało zatrzymanych jeszcze dwoje innych mężczyzn, którzy prowadzili pojazdy będąc po spożyciu alkoholu. Pierwszy, 26 latek prowadził pojazd osobowy mając w wydychanym powietrzu 0,25 mg/l. Odpowie on przed Sądem Rejonowym w Świebodzinie za wykroczenie z art. 87 par 1 kodeksu wykroczeń. Drugi z mężczyzn odpowiedział za wykroczenie z art. 87 par 1a. W stanie nietrzeźwości prowadził rower na drodze publicznej. Mężczyzna został ukarany mandatem karnym.

Kolejnych troje kierujących w stanie nietrzeźwości pojazdami mechanicznymi policjanci ze Świebodzina zatrzymali 29 lipca. Dwóch z nich prowadziło motorowery a jeden samochód osobowy. Pierwszy motorowerzysta, 44 latek w wydychanym powietrzu miał 0,78 mg/l a drugi, 46 latek aż 1,26 mg/l i jego „wynik” rósł, drugi pomiar wykazał aż 1,34 mg/l/ Ostatni z zatrzymanych mężczyzn, kierujących pojazdem osobowym to 24 letni mężczyzna. W wydychanym powietrzu miał0,43 mg/l.

Kierującym pojazdami mechanicznymi w stanie nietrzeźwości grozi kara pozbawienia wolności do lat 2, kara grzywny, obowiązek wpłaty minimum pięciu tysięcy złotych na Fundusz Pomocy Ofiarom Przestępstw i Pomocy Postpenitencjarnej oraz najmniej 3 letni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.