Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Zabierz rozsądek na wakacje – policyjne rady by wakacje były bezpieczne

Data publikacji 06.07.2017

Zdrowy rozsądek podczas wakacji nie powinien mieć wolnego. Wręcz przeciwnie, jest to właśnie okres w którym powinniśmy być szczególnie ostrożni. Policjanci apelują: Zadbajmy zarówno o bezpieczeństwo swoje, bliskich jak i o bezpieczeństwo naszego mienia. Przede wszystkim nie informujmy publicznie od kiedy i ile czasu nas nie będzie – informacje te mogą być wykorzystane przez złodzieja. Aby wakacje były udane zarówno w trakcie wyjazdu jak i po powrocie do domu powinniśmy przestrzegać kilku zasad.

Tuż przed wyjazdem na wczasy gorączkowo sprawdzamy czy zabraliśmy wszystkie najpotrzebniejsze przedmioty. Zaprząta nam to umysł i często przez to popełniamy błędy, które później mogą przynieść spore konsekwencje. Policjanci przestrzegają: Najważniejsze przed wyjazdem jest właściwe zabezpieczenie mienia. Sprawdźmy czy wszystkie drogi, którymi można dostać się do mieszkania są zabezpieczone (drzwi, okna, zsypy itd.), warto zakręcić także gaz i wodę na wypadek ewentualnej awarii u nas lub w okolicy. Przede wszystkim jednak nie informujmy publicznie o fakcie, że nas nie będzie. Powszechnym błędem jest informowanie na portalach społecznościowych, o naszych planach i samym wyjeździe. Owszem, służą one ku temu by móc podzielić się naszymi przeżyciami, ale warto to zrobić po powrocie. O naszym wyjeździe poinformować powinniśmy tylko najbliższych lub zaufane osoby, które mogą przyjść sprawdzić dom (np. zaufany sąsiad, który zwróci uwagę na osoby kręcące się przy mieszkaniu lub na podwórzu). Warto także pozostawić czasowy włącznik światła aby dom nie wydawał się wieczorami pusty.

Istotną rzeczą w okresie wakacyjnym jest także to, że dużo więcej się przemieszczamy. Są to także często dużo większe odległości, na jeden raz, niż pokonujemy zazwyczaj. Dlatego też funkcjonariusze radzą: Przygotujmy się do drogi, zaplanujmy trasę lub zaopatrzmy się w urządzenia nawigujące. Nasze ręce w trakcie jazdy powinny spoczywać na kierownicy, a uwaga być skupiona na jeździe. Kierowca powinien być wypoczęty, a także unikać rozpraszania w trakcie drogi. Prawidłowe ustawienie fotela, lusterek powinno nastąpić przed ruszeniem by nie odwracało naszej uwagi od prowadzenia. Także warto wyposażyć się w urządzenia głośno mówiące lub przekazać telefon pasażerowi. W takcie kierowania pojazdu rozproszenie uwagi na kilka sekund może oznaczać przejechane kilkadziesiąt metrów nie patrząc na jezdnię, a to może doprowadzić do zdarzenia drogowego.

Będąc już na wczasach musimy pamiętać, że granice zabawy to granice rozsądku. Niezależnie od tego czy jesteśmy w górach, nad morzem czy nad jeziorem musimy być czujni. Nie pozostawiamy rzeczy bez opieki, chodząc po górach lub pływając nie spożywamy alkoholu. To właśnie alkohol plus brawura są najczęstszą przyczyną wypadków w takich miejscach. Zwracajmy uwagę na najmłodszych, oraz wyczulmy ich, że bawić się można tylko w zasięgu naszego wzroku. Nie ma żadnej przyczyny, dla której oddalają się bez naszej wiedzy. Wpajać musimy im także zasady bezpiecznego zachowania się w wodzie (aby nie podtapiać się, nie wpychać do wody oraz nie skakać, a szczególnie do akwenów, których nie znamy).

Najważniejsze jest to, że aby wakacje były szczęśliwe muszą być bezpieczne.