Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Sprawdź trzeźwość, nie jedź na „bombce”

Data publikacji 22.12.2016

Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas wielu rodzinnych i przyjacielskich spotkań. Zanim wsiądziesz za kierownicę jakiegokolwiek pojazdu, upewnij się, że jesteś trzeźwy. Swoją trzeźwość możesz sprawdzić w każdej komendzie Policji.

Wypity alkohol i kierowanie pojazdem to jedna z najczęstszych przyczyn zdarzeń drogowych oraz ludzkich dramatów. Tak naprawdę przyczyną tą jest bagatelizowanie skutków jakie wiążą się z kierowaniem po alkoholu, zanim do nich dojdzie. Przekonanie, że mi się to nie zdarzy, że mi się uda jest największym błędem, który jest dowodem braku świadomości do czego można doprowadzić postępując w ten sposób. W Polsce prawo zabrania kierowania pojazdem jeżeli w organizmie kierowcy znajduje się alkohol o stężeniu przekraczającym 0,19 promila. I nie ważne o ile więcej alkoholu, od normy dopuszczającej, w organizmie się znajduje, prowadzić pojazdu już nie można. Aby upewnić się, że jesteśmy trzeźwi wystarczy podejść do jednostki Policji i skorzystać z ogólno dostępnego urządzenia do badania trzeźwości. W Świebodzinie takie urządzenie jest dostępne dla każdego przez 24h/dobę, w holu wejściowym do jednostki. Przy urządzeniu znajduje się czytelna i zrozumiała instrukcja obsługi. Po około 10 sekundach będziemy pewni swojej trzeźwości.

Trzeba sobie również, zdawać sprawę, że nie samo kierowanie pojazdem po alkoholu, na tzw. „bombce” stwarza zagrożenie dla ruchu drogowego. Takim zagrożeniem jest również, kierowanie na  tzw. kacu. Może faktycznie urządzenie wskaże nam, że jesteśmy trzeźwi, jednak nasz organizm nie jest jeszcze gotowy do wyzwania pod nazwą kierowanie samochodem. Oceńmy sami nasze predyspozycje ponieważ ból głowy, brak koncentracji czy też reakcja na inne bodźce, może w podobny sposób do nietrzeźwości, zakłócić płynność jazdy i stworzyć zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Pamiętajmy o tym zanim nadarzy się nieszczęście lub gdy staniemy przed faktem utraty prawa jazdy i sądowym wyrokiem.

Powrót na górę strony