Aktualności

Zimowe warunki na lubuskich drogach – przygotuj auto, zmniejsz prędkość i bądź widoczny!

Data publikacji 07.01.2021

Wraz z pojawieniem się zimy, pojawiły się trudne warunki na drodze. Śnieg, lód, marznąca mżawka znacząco wydłużają drogę hamowania. Pamiętać muszą o tym zarówno kierujący, jak i piesi, którzy chcą przejść przez jezdnię. Padający śnieg i często pojawiająca się gęsta mgła dodatkowo utrudniają widoczność. Bądźmy widoczni, zachowajmy ostrożność.

Zimowa aura trwająca na terenie całego kraju to przede wszystkim trudności dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Niesprzyjające warunki na drodze powodują, zwiększoną liczbę zdarzeń. Dla każdego uczestnika ruchu jest kilka zasad, do których musi się stosować.

Kierujący pojazdami:

  • Przede wszystkim pamiętajmy o przygotowaniu auta do jazdy - odśnieżmy i oczyśćmy dokładnie oczyścić szyby w pojeździe, ale również reflektory czy lampy, nie zapominając także o dachu naszego pojazdu. Zalęgający śnieg lub lód na pojeździe również musi być usunięty, podczas jazdy śnieg sypie się na innych, utrudniając im widoczność, a spadający lód może uszkodzić inny pojazd lub uderzyć w pieszego.
  • Warto wymienić opony na zimowe lub wielosezonowe. Pozwoli nam to znacząco zmniejszyć drogę hamowania. Pamiętajmy jednak, że pomimo tego, że mamy w samochodzie założone zimowe opony nie będzie się on zachowywał tak, jak latem na suchej nawierzchni.
  • Nie zapominajmy o uzupełnieniu płynów, by w przypadku opadów śniegu czy marznącego deszczu ze śniegiem móc w trakcie jazdy zapewnić sobie widoczność.
  • Dostosujmy prędkość do warunków panujących na drodze. Nie oznacza to jazdy z prędkością maksymalną, dopuszczalną znakami na danej drodze, a dostosowanie prędkości do warunków tak, by móc uniknąć zdarzenia drogowego.
  • Zwalniajmy, dojeżdżając do przejść dla pieszych, wydłużona droga hamowania i ograniczona widoczność często są przyczyną wielu zdarzeń. Może się zdarzyć, że w pośpiechu lub przez zła ocenę możliwości pełnego zatrzymania pojazdy pieszy wejdzie na drogę.

Piesi:

  • Trudne warunki na drodze oznaczają wydłużoną drogę hamowania pojazdów oraz, bardzo często ograniczenie widoczności. Dlatego też dla własnego bezpieczeństwa nawet w obszarze zabudowanym warto nosić elementy odblaskowe, które zapewnią nam widoczność. Niestety w okresie zimy najczęściej wybieramy ciemne, czarne lub szare kolory, które o zmierzchu, w nocy lub we mgle sprawiają, że bardzo trudno nas dostrzec.
  • Pieszy na przejściu ma pierwszeństwo. Należy jednak zatrzymać się i upewnić, że żaden pojazd nie jest zbyt blisko. Nim wejdziemy na przejście, upewnijmy się, że kierujący nas widzi i zdąży się zatrzymać. Nawet w pośpiechu nie przebiegajmy przez jezdnię. To, że my widzimy, nie oznacza, że kierujący ans widzi. Często z powodu świateł pojazdu z naprzeciwka jesteśmy ledwo widocznym cieniem. Na jezdnię wkraczajmy tylko wtedy, kiedy widzimy, że pojazd zatrzymał się przed przejściem.

 

młodszy aspirant Marcin Ruciński

Komenda Powiatowa Policji w Świebodzinie