Bezpieczne ferie – także w wirtualnym świecie - Aktualności - KPP Świebodzin

Aktualności

Bezpieczne ferie – także w wirtualnym świecie

Data publikacji 07.01.2021

W tym roku zimowy wypoczynek wygląda inaczej niż w ubiegłych latach. Walka z pandemią ograniczyła dla naszego bezpieczeństwa wiele możliwości. Nie znaczy to jednak, że nie ma zagrożeń. Dzieci i młodzież w jakiś sposób muszą spożytkować czas wolny od zajęć związanych ze szkołą. Dlatego pamiętajmy o ich bezpieczeństwie. Tym w rzeczywistym świecie, jak i w tym wirtualnym.

Zimowe ferie w 2021 roku z pewnością nie przypominają tych z ubiegłych lat. W okresie pandemii przyzwyczailiśmy się już jednak, że do czasu jej pokonania nic nie będzie takie jak dawniej. Pomimo tego, iż w większości wypadków nie ma kolonii czy półkolonii, lub są one w minimalistycznym, związanym z rygorami sanitarnymi wydaniu, to nadal dzieci i młodzież mają czas wolny od zajęć związanych ze szkołą. Ten czas wolny w jakiś sposób muszą spędzić i tu najważniejszym zadaniem jest dopilnowanie, by spędzony był bezpiecznie. W dobie pandemii tym mocniej zwiększyło się życie w cyberprzestrzeni. Należy pamiętać, że tam jednak nie jest bezpiecznie. To, że dziecko jest w domu, nie oznacza braku zagrożeń. Różnego rodzaju oszustwa, złośliwe oprogramowanie lub osoby starające się w jakiś sposób wykorzystać dzieci mogą doprowadzić do tragedii. Należy rozmawiać z dziećmi na temat tych zagrożeń i uświadamiać im czym one grożą.

Przede wszystkim pamiętajmy:

  • „Klikanie” w każdy podesłany nam lub znaleziony na stronach link może spowodować zainfekowanie komputera złośliwym oprogramowaniem, które może doprowadzić do utraty danych, w tym tych wrażliwych. Jeśli na tym urządzeniu logujemy się do banku lub mamy dane firmowe, możemy ponieść wysokie straty finansowe.
  • Nie wolno ufać osobom poznanym wyłącznie w internecie. Nigdy nie mamy pewności, kim jest ta osoba. Oszuści potrafią przez bardzo długi okres podszywać się pod kogoś lub grać zmyśloną postać, by uzyskać zamierzony cel.
  • Jeśli dostałeś wiadomość od znajomego, rodziny, w którym zwraca się on o pieniądze w postaci płatnością Blik, upewnij się, że ta osoba jest tym, za kogo się podaje. Zawsze zweryfikuj to, zanim wyślesz pieniądze – zadzwoń lub zapytaj o coś, co wiecie tylko wy. Częstym przypadkiem są włamania na konto do różnych portali przez oszustów, którzy podszywając się pod znane nam osoby, proszą o pieniądze. Znikają wraz z wypłaconą w bankomatach gotówką.

 

młodszy aspirant Marcin Ruciński

Komenda Powiatowa Policji w Świebodzinie