Aktualności

Nie stosowanie się do wyroku sądu może skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami

Data publikacji 29.12.2020

O tym, że konsekwencje naszych czynów mogą nas spotkać w najmniej oczekiwanym momencie przekonał się 32-letni mieszkaniec Świebodzina. Uporczywie unikał wykonania wyroku Sądu, w wyniku czego wymierzył mu on zastępczą karę pozbawienia wolności w wymiarze 15 dni. Mężczyzna rozpoznany przez policjanta po służbie i zatrzymany przez patrol został w… wigilię, 24 grudnia. Święta oraz sylwestra zamiast w domu spędzić będzie musiał w celi.

Konsekwencje są następstwem naszych czynów. Decydując się złamać prawo, doskonale zdajemy sobie sprawę, że grozi nam za to odpowiedzialność, przewidziana między innymi w Kodeksie Karnym. Część osób nie uczy się jednak na błędach. Pomimo iż zostali zatrzymani i skazani prawomocnym wyrokiem sądu, decydują się do niego nie stosować. Wielokrotnie, nim sędzia zdecyduje, że osoba zasługuje na karę bezwzględnego więzienia, wymierza karę grzywny lub ograniczenia wolności, np. poprzez obowiązek wykonywania prac społecznych. W przypadku, kiedy ktoś decyduje się zignorować ten wyrok i nie wykonuje wymierzonej kary, Sąd ma prawo zastosować zastępczą karę w postaci pozbawienia wolności. W zależności od wysokości kary, ustalana jest ilość dni, których tej wolności zostanie osoba pozbawiona. Taka osoba staje się wtedy poszukiwana. W przypadku kontroli takiej osoby przez policjanta lub kiedy zostanie ona rozpoznana, policjanci zobligowani są ją zatrzymać oraz doprowadzić do wskazanego Aresztu Śledczego lub Zakładu Karnego. Taka osoba, której kara zastępcza dotyczy niespłaconej grzywny, ma jeszcze szansę wpłacić karę, by móc się uwolnić. Niestety, nie zawsze w takich chwilach dysponuje się takimi środkami.

O tym, że jednak nie warto nie wykonywać wyroku sądu i przysporzyć sobie kłopotu przekonał się 32-letni mieszkaniec Świebodzina. Dokładnie w wigilię, kiedy dokonywał zakupów, został rozpoznany przez jednego z policjantów będącego po służbie. Zawiadomił on patrol i mężczyzna został błyskawicznie zatrzymany. Karą zastępczą wymierzoną przez sąd w jego przypadku jest 15 dni aresztu. Święta Bożego Narodzenia oraz sylwestra zamiast z bliskimi, mężczyzna spędzi w celi. Taka nieprzyjemna sytuacja może spotkać każdego, kto uchyla się od wykonania wyroku sądu. Często zdarza się, że zatrzymany nie wie o tym, że był poszukiwany. Zignorował nakaz wpłaty grzywny lub naprawy wyrządzonej szkody i całkowicie już zapomniał o sprawie. Dopiero kiedy w trakcie zakupów, kontroli drogowej, przebywania na wczasach etc. zostaje zatrzymany, w pełni zaczyna rozumieć konsekwencje swojego zachowania. Dlatego też przestrzegamy, przed tego typu zachowaniem, i jeśli mamy niezapłacone grzywny, warto rozważyć ich spłatę w jak najkrótszym terminie.