Dwóch mężczyzn pieszo podróżowało autostradą A2 - Aktualności - KPP Świebodzin

Aktualności

Dwóch mężczyzn pieszo podróżowało autostradą A2

Data publikacji 22.12.2020

Dwóch mężczyzn całkowicie zignorowało zasady bezpieczeństwa oraz przepisy i pieszo szło wzdłuż autostrady. W trakcie kontroli policjanci ujawnili, iż jeden z nich jest poszukiwany. Piesi, to osoby najbardziej zagrożone podczas wypadków drogowych, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Dlatego też policjanci prowadzą działania profilaktyczne oraz akcje mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa niechronionym uczestnikom ruchu drogowego.

Piesi- to uczestnicy ruchu drogowego, których podczas wypadków nic nie chroni, jak to ma miejsce w przypadku osób podróżujących pojazdami. To właśnie oni zagrożeni są najbardziej kiedy dochodzi do wypadków drogowych. Dlatego tak istotne są działania wyprzedzające policji. Mowa tu zarówno o działaniach profilaktycznych, podczas których uczy się bezpiecznego poruszania pieszych w ruchu drogowym jak i wskazuje najczęstsze przyczyny zdarzeń z ich udziałem jak i regularnie organizowane działania „Pieszy”. Podczas takich akcji zwraca się uwagę przede wszystkim właśnie na zagrożenia dla tych uczestników ruchu. Jest to między innymi dyscyplinowanie pieszych, by poruszali się zgodnie z przepisami, które utworzone zostały dla ich bezpieczeństwa jak i wobec kierujących, którzy stwarzają dla pieszych zagrożenie. Przykładem takiego zachowania jest parkowanie przy lub na przejściu dla pieszych, wyprzedzanie w rejonie przejścia lub omijanie pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem. W takim wypadku pojazd zasłania widoczność zarówno dla pieszego, który ma przejść przez jezdnię jak i dla kierowcy dojeżdżającego dla przejścia.

W poniedziałek, 21 grudnia, świebodzińscy policjanci wzięli udział w wojewódzkich działaniach „Pieszy”. W ich trakcie zatrzymano do kontroli dwie osoby, które można powiedzieć, skrajnie zignorowały przepisy służące ich bezpieczeństwu. Mężczyźni pieszo poruszali się autostradą A2. Jedną z tras o największym natężeniu ruchu w województwie. Na autostradach oraz drogach ekspresowych jest całkowity zakaz przemieszczania się osób pieszych, jest to po prostu zbyt niebezpieczne, biorąc pod uwagę prędkość, z jaką poruszają się pojazdy. Kierujący może po prostu zbyt późno zauważyć pieszego, by móc bezpiecznie zareagować. W trakcie przeprowadzonej kontroli zostali oni ukarani za to wykroczenie. Szczęśliwie dla nich, cała sytuacja zakończyła się tylko mandatem.  Jednocześnie, jeden z mężczyzn okazał się osoba poszukiwaną.