Nietrzeźwy 17-latek za kierownicą pojazdu - Aktualności - KPP Świebodzin

Aktualności

Nietrzeźwy 17-latek za kierownicą pojazdu

Data publikacji 21.12.2020

Blisko 2 promile alkoholu miał w organizmie 17-letni kierujący zatrzymany przez policjantów z Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego ze Świebodzina. Młody mężczyzna jeździł ze „znajomymi” po mieście w stanie bliskim upojenia alkoholowego. Przedmiotem działań służb, oprócz kierowania w stanie nietrzeźwości i pomimo braku uprawnień, będzie fakt, w jaki sposób nieletni wszedł w posiadanie alkoholu.

Jednym z podstawowych zadań policjantów jest eliminowanie zagrożeń, w tym tych na drodze. Funkcjonariusze ze Świebodzina skutecznie eliminują z ulic kierujących pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Jest wiele zachowań mogących świadczyć, o tym, że kierowca nie ma uprawnień lub jest nietrzeźwy, np. sposób jazdy. Podczas patrolu zwracanie uwagi na takie „symptomy” staje się w pewnym momencie bezwiedne, automatyczne.

Sytuacja wyglądała tak również w przypadku zatrzymania nietrzeźwego kierującego w sobotę. O godzinie 23:25 patrol z Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego zauważył jadące przez miasto audi. Sposób jazdy kierowcy przyciągnął uwagę mundurowych. Postanowili skontrolować auto. Pojazd zatrzymał się po włączeniu sygnałów przez policjantów. Kiedy funkcjonariusze dokonali kontroli ich podejrzenia się potwierdziły. Kierujący nie tylko był w stanie nietrzeźwości (1,8 promila alkoholu we krwi),  ale również nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami. Nie mógł ich posiadać, ponieważ był zbyt młody, by móc je wyrobić. Kierujący dopiero w nadchodzącym roku ukończy 18 lat. W związku z popełnionym przez niego przestępstwem oraz wykroczeniem sprawa zostanie skierowana do Prokuratury Rejonowej w Świebodzinie, a następnie do Sądu Rejonowego w Świebodzinie. Policjanci będą również ustalać, w jaki sposób nieletni wszedł w posiadanie alkoholu.