Uważajmy na niewybuchy! Znalazłeś? Zareaguj odpowiedzialnie - Aktualności - KPP Świebodzin

Aktualności

Uważajmy na niewybuchy! Znalazłeś? Zareaguj odpowiedzialnie

Data publikacji 13.11.2020

Niebezpieczne „pamiątki” po II Wojnie Światowej nadal odnajdywane są podczas spacerów w lesie, prac rolnych lub remontów domów, czy dróg. Pamiętajmy, że odkopywanie, dotykanie czy przenoszenie takich znalezisk jest bardzo niebezpieczne. W przypadku ich znalezienia pilnie poinformuj Policję!

Niebezpieczne „pamiątki” po II Wojnie Światowej są nadal odnajdywane w wielu miejscach. Zdarza się to podczas prac na polu, spacerów w lesie, remontów starych domostw i kamienic, a także podczas budowy dróg. Pomimo, że powoli kończy się sezon na zbieranie grzybów, nadal wiele osób wybiera się do lasu na grzybobranie. Przypominamy i ostrzegamy, że znaleziska pochodzące z czasów wojennych nadal mogą być niebezpieczne! Pod żadnym pozorem nie wolno ich dotykać, odkopywać czy też przenosić. W takich wypadkach należy zawiadomić Policję.

Funkcjonariusze ze Świebodzina w ciągu ostatniego miesiąca dostali trzykrotnie informację o niebezpiecznych znaleziskach. 19 października podczas remontu drogi ujawniono w przydrożnym rowie rurę Panzerfaust bez głowicy oraz dwie lufy od karabinu. 26 października odnaleziony został pocisk artyleryjski o średnicy około 100 milimetrów i długości 390 milimetrów. Ostatnie znalezisko ujawniono 12 listopada. Skierowany na miejsce funkcjonariusz z nieetatowej grupy rozpoznania minersko-pirotechnicznego potwierdził, że jest to pocisk artyleryjski o średnicy około 90 milimetrów i długości 270.