Kaskadowe pomiary prędkości w walce o bezpieczeństwo na drogach - Aktualności - KPP Świebodzin

Aktualności

Kaskadowe pomiary prędkości w walce o bezpieczeństwo na drogach

Data publikacji 15.05.2020

Prędkość to nadal główna przyczyna najtragiczniejszych zdarzeń na drogach w powiecie świebodzińskim. W wyniku niedostosowania jej do warunków i ruchu na drodze w ubiegłych dwóch latach doszło do 34 wypadków, w których śmierć poniosło 8 osób, a 44 zostały ranne. Aby zwiększyć bezpieczeństwo na drogach oraz wyegzekwować stosowanie się do ograniczeń prowadzone są przez Policję różnego rodzaju działania, między innymi, takie jak Kaskadowy Pomiar Prędkości.

Przekraczanie prędkości przez kierujących pojazdami, zarówno osobowymi, jak i ciężarowymi na drogach powiatu świebodzińskiego jest poważnym zagrożeniem. Od początku roku policjanci z KPP w Świebodzinie ujawnili ponad 1000 przypadków przekroczania prędkości. W ubiegłych latach z przyczyn niedostosowania prędkości do warunków panujących na drodze lub natężenia ruchu doszło do wielu zdarzeń. W 2018 roku było to 12 wypadków, w których zginęły 2 osoby, a 19 zostało rannych. W roku 2019 były to 22 wypadki drogowe, w których śmierć poniosło 6 osób, a 25 zostało rannych. Dlatego też policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Świebodzinie kładą szczególny nacisk na reagowanie na tego typu wykroczenia. W 2020 roku zatrzymano 17 kierującym uprawnienia za przekraczanie prędkości powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym, z czego aż 7 przez ostatnie dwa tygodnie.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji ze Świebodzina wzięli również udział w ogólnopolskich działaniach Kaskadowy Pomiar Prędkości, które polegają na jednoczesnym pomiarze prędkości na kilku odcinkach tej samej drogi. Duża liczba, często występujących, punktów kontroli, na których dokonywany jest pomiar prędkości, pozwala skutecznie egzekwować przestrzeganie przepisów w przedmiotowym zakresie.

W powiecie świebodzińskim w działaniach udział wzięło 12 funkcjonariuszy, którzy zorganizowali 6 punktów kontrolnych. W działaniach udział wzięli również policjanci z grupy Speed, którzy kontrolowali prędkość przy pomocy nieoznakowanego radiowozu z wykorzystaniem wideo rejestratora. W trakcie działań ujawniono 24 przekroczenia prędkości. Działania Kaskadowy Pomiar Prędkości mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa na naszych drogach, zwiększenie poczucia bezpieczeństwa kierujących, a także wyegzekwowanie stosowania się do ograniczeń prędkości. Działania te będą kontynuowane.