Aktualności

Właściwe zachowanie zgłaszającego - historyczna broń zabezpieczona przez policjantów

Data publikacji 30.01.2020

W stropie, w starym poniemieckim domu osoby prowadzące prace remontowe odnalazły nietypowe znalezisko. W glinie, pomiędzy deskami ukryty był pistolet Vis z 1936 roku. Właściwym zachowaniem wykazał się zgłaszający, który o odnalezieniu broni poinformował Policję i nie poniesie przez to żadnych konsekwencji prawnych. Broń, która jest ciekawym znaleziskiem historycznym, ale i niebezpiecznym przedmiotem została zabezpieczona przez funkcjonariuszy.

W Polsce, aby posiadać broń palną należy mieć stosowne zezwolenie. Ubieganie się o nie wymaga spełnienia wielu kryteriów. Z kolei posiadanie broni bez zezwolenia jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności nawet do 8 lat. Dlatego też, w przypadkach takich historii jak ta, która wydarzyła się w jednej z miejscowości w powiecie świebodzińskim, należy wziąć przykład i postąpić tak, jak osoby, którym się przydarzyła.

We wtorek (28 stycznia) w jednym ze starszych, poniemieckich domów prowadzony był remont poddasza. W trakcie prac zauważono jakiś przedmiot w stropie. Jak się okazało był to pistolet VIS. O znalezisku natychmiast poinformowano Policję. W takich przypadkach, kiedy znajdujemy broń lub amunicje jest to najlepsze rozwiązanie. Zatrzymanie znaleziska nie tylko mogłoby pociągnąć za sobą w przyszłości konsekwencje prawne, ale również mogłoby być niebezpieczne.

Znaleziony pistolet to pierwszy wypust polskiego pistoletu Vis z 1936 roku. Nazwa wzięła się od połączenia nazwisk konstruktorów – Piotra Wilniewszczyca i Jana Skrzypińskiego. Produkowany był on przez firmę państwową w Radomiu i wprowadzony był do wyposażenia oficerów i podoficerów Wojska Polskiego. Jego produkcję przerwała wojna. Wyprodukowanych zostało w tamtym okresie około 50 tysięcy sztuk. W tym przypadku broń odnaleziono bez amunicji oraz magazynka. W przypadku znalezienia broni, amunicji czy niewybuchów należy ich nie ruszać i zgłosić powyższy fakt Policji. Nawet stara broń może być groźna i działać.