Tragedia była o krok - nagranie ku przestrodze - Aktualności - KPP Świebodzin

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Tragedia była o krok - nagranie ku przestrodze

Data publikacji 05.11.2019

Nie tylko widoczność pieszego, ale także skupienie oraz stan psychofizyczny kierującego mają ogromny wpływ na to, czy dojdzie do zdarzenia drogowego czy nie. Do niebezpiecznej sytuacji doszło w Świebodzinie, gdzie 84-letni kierujący polonezem potrącił kobietę przechodzącą przez przejście dla pieszych. Na szczęście nic jej się nie stało. Policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy. Publikujemy nagranie ku przestrodze.

Podczas zdarzeń drogowych z udziałem pieszych to właśnie oni narażeni są na największe obrażenia. W trakcie zderzenia nie chroni ich zabudowa i elementy pojazdu. Nie mają również urządzeń ochronnych w postaci poduszek powietrznych, pasów czy kasków. W okresie jesienno- zimowym, kiedy widoczność jest znacznie ograniczona z powodu częstego zachmurzenia i szybko zapadającego zmierzchu, prowadzone są działania promujące noszenie elementów odblaskowych. Jednakże odpowiedzialność za niedopuszczenie do zdarzeń to nie tylko kwestia widoczności osoby pieszej czy też sposobu i miejsca w którym wchodzą na jezdnię. Równie istotne jest zachowanie kierujących. W okresie ograniczonej widoczności i wydłużonej drogi hamowania, należy zachować szczególną ostrożność. Skupienie na jeździe wymaga również obserwacji otoczenia, a w szczególności w rejonie przejść dla pieszych. Niestety rozproszenie czy też nasze słabsze warunki psychofizyczne w danym dniu również mogą mieć wpływ na zaistnienie zdarzenia.

W poniedziałek (4 października) na jednym z przejść dla pieszych doszło do zdarzenia drogowego. Szczęśliwie, w zdarzeniu nikt nie ucierpiał, jednakże pokazuje ono jak nie wiele potrzeba aby do takich sytuacji doszło. Doskonale widoczna piesza, niosąca rzucający się w oczy czerwony parasol, w dobrych warunkach atmosferycznych będąc już w połowie przejścia została potrącona przez samochód. Prowadzący pojazd mężczyzna po prostu wjechał w idącą kobietę jakby nie było jej na przejściu. Pojazd prowadzony był przez 84-latka. W trakcie wykonywanych czynności policjanci postanowili odstąpić od ukarania mężczyzny mandatem karnym. Kierującemu zostały zatrzymane prawo jazdy i skierowano wobec niego wniosek o ukaranie do sądu .

  • Potrącenie kobiety na przejściu
  • Potrącenie kobiety na przejściu
  • Potrącenie kobiety na przejściu
Ładowanie odtwarzacza...