Policyjne działania „Patrz i Słuchaj” - Aktualności - KPP Świebodzin

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjne działania „Patrz i Słuchaj”

Data publikacji 27.09.2018

Trwa policyjna akcja informacyjno-edukacyjna „Patrz i Słuchaj”, której zadaniem jest zwrócenie uwagi na problem zdarzeń drogowych spowodowanych rozproszeniem uwagi kierującego bądź pieszego przez między innymi korzystanie z telefonu komórkowego. Zapatrzeni w portale społecznościowe piesi czy też odpisujący na wiadomości kierujący nie zwracają uwagę na otoczenie co może doprowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń.

Działania „Patrz i Słuchaj” mają na celu uświadomienie niebezpieczeństwa dla osób w pewnym sensie uzależnionych od korzystania z telefonu komórkowego. Ma to związek między innymi z portalami społecznościowymi. Zapatrzeni w ekrany telefonów piesi nie zwracają uwagi na otoczenie i dochodzi do wtargnięć na jezdnię lub przejście dla pieszych bez upewnienia się czy jest to bezpieczne. Tak samo kierujący zajęci rozmową lub odpisywaniem na wiadomości nie zwracają należytej uwagi na sytuacje na drodze. W takich momentach bardzo często dochodzi do zdarzeń drogowych, które mogą być tragiczne w skutkach.

Dlatego tak ważne jest aby policyjne działania odbiły się szerokim echem i dotarły do jak największej liczby osób. Mają one na celu wyeliminowanie takich zagrożeń jak:

- wejście na drogę tuż przed jadący pojazd (w tym również na przejściu dla pieszych),

- wejście na jezdnię pomiędzy pojazdami lub innymi przeszkodami zasłaniającymi widoczność,

- przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym,

- przechodzenie przez przejście na czerwonym świetle,

- poruszanie się po jezdni nieprawidłową stroną drogi,

Pamiętajmy, żeby się rozejrzeć, skupić na otoczeniu. To również może ochronić nas przed innymi zagrożeniami jak kradzieże kieszonkowe czy wypadki niekomunikacyjne. Wielu pieszych i rowerzystów oprócz braku prawidłowego rozglądania się mają założone słuchawki, przez które eliminują możliwość usłyszenia zagrożenia. Osoby niechronione podczas wypadków komunikacyjnych są najbardziej narażone na poważne konsekwencje zdrowotne. Wzrok oraz słuch są podstawowymi zmysłami, które ostrzegają nas przed niebezpieczeństwem. Nie rezygnujmy z nich biorąc udział w ruchu drogowym, szczególnie jako osoby niechronione.