Wybierasz się do lasu? Zadbaj o swoje bezpieczeństwo - Aktualności - KPP Świebodzin

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Wybierasz się do lasu? Zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Data publikacji 12.09.2018

Pomimo, iż susza sprawiła, że w lasach jest bardzo mało grzybów coraz więcej osób wybiera się na ich poszukiwanie lub też zwyczajnie pospacerować po świeżym powietrzu. Wiąże się to jednak również z niebezpieczeństwami. W tym okresie często przyjmowane są zgłoszenia o osobach, które zaginęły w lesie lub natknęły się na niewybuchy, niebezpieczne pozostałości po II Wojnie Światowej. W żadnym wypadku nie wolno ich przenosić lub ruszać ale natychmiast taki fakt zgłosić Policji.

Wycieczka do lasu, czy to w celach poszukiwania grzybów, czy też zwykłego spaceru bez odpowiedniego przygotowania niestety może skończyć się dla nas bardzo źle. Poruszając się w lesie bardzo łatwo stracić orientacje, szczególnie jeśli jesteśmy skupieni na wypatrywaniu grzybów. Dodatkowo poszycie leśne nie jest równe ale pokryte dziurami i rozpadlinami, wielokrotnie ukrytymi pod szatą roślinną. Zdarzają się również przypadki zasłabnięć u osób starszych lub schorowanych. Wielokrotnie w analogicznym okresie czasu policjanci otrzymywali zgłoszenia o osobach, które wyszły do lasu i nie powróciły. Zgłoszenia te wpływają zazwyczaj po wielu godzinach nieobecności a czas w takich sytuacjach odgrywa bardzo dużą rolę. Coraz szybciej zapada zmierz co utrudnia lub wręcz uniemożliwia prowadzenie akcji poszukiwawczej a w nocy są coraz niższe temperatury. Dlatego też policjanci przygotowali kilka rad dla osób, które planują wyjście do lasu:

 

  • Każdorazowo poinformuj kogoś z rodziny lub sąsiedztwa w jaki rejon się wybierasz oraz kiedy planujesz wrócić.
  • Zaplanuj wyjazd tak aby wyjść z lasu przed zapadnięciem zmierzchu.
  • Zabierzesz ze sobą naładowany telefon i butelkę wody.
  • Postaraj się odpowiednio ubrać (wysokie buty, zabierz bluzę lub kurtkę).
  • Warto również zainstalować aplikację Moja Komenda, wskaże ona drogę (kierunek wraz z dokładną odległością do najbliższych posterunków) i pozwoli nam wyjść z lasu na drogę gdzie łatwiej nas odnaleźć lub napotkać kogoś kto nam pomoże.

 

Jednym z niebezpieczeństw w lesie są również pozostałości po II Wojnie Światowej czyli niewybuchy lub amunicja. Pod żadnym pozorem nie wolno ich dotykać ani przenosić ponieważ mogą być bardzo niebezpieczne. O znalezisku należy poinformować policję oraz wskazać jego miejsce aby odpowiednie służby mogły zneutralizować zagrożenie jakie stanowią.