Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Kierujący pod wpływem środków odurzających oraz alkoholu usiłował uciekać policji

Data publikacji 11.09.2018

Niezatrzymanie się do kontroli, kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości oraz pod wpływem środków odurzających a także ich posiadanie i udzielanie. To seria zarzutów, jakie usłyszy 34 latek zatrzymany przez świebodzińskich policjantów. Tylko w miniony weekend funkcjonariusze z Komendy Powiatowej w Świebodzinie zatrzymali kolejnych 5 nietrzeźwych kierujących.

W godzinach porannych, 8 września, na drodze o bardzo dużym natężeniu ruchu (droga krajowa nr 92) funkcjonariusze policji z Wydziału Ruchu Drogowego ze Świebodzina zauważyli jak bezpośrednio na nich zza pojazdu ciężarowego gwałtownie wyjeżdża pojazd osobowy. Na widok zawracającego radiowozu oraz włączonych sygnałów świetlnych i dźwiękowych prowadzący osobowego Opla natychmiast przyspieszył i zaczął ucieczkę. W trakcie próby zgubienia policji kierujący jechał bardzo niebezpiecznie, wymuszając pierwszeństwo, zmuszając innych kierujących do zjeżdżania mu z drogi oraz całkowicie ignorował oznakowanie drogowe (między innymi wyprzedzając pojazdy po lewej stronie wysepek rozdzielających jezdnię). Po krótkim pościgu mundurowi zajechali mężczyźnie drogę oraz uniemożliwili mu dalszą jazdę. Prowadzący pojazd 34 letni mężczyzna był pod wpływem alkoholu (0,45 mg/l w wydychanym powietrzu czyli około 1 promila we krwi) oraz jak wykazały późniejsze badania pod wpływem środków odurzających. W trakcie prowadzonych czynności policjanci ujawnili przy pasażerce środki odurzające w postaci marihuany. Również w mieszkaniu mężczyzny zostały ujawnione środki odurzające w postaci ponad 16 gram suszu marihuany oraz 6 tabletek MDMA/ecstasy. Mężczyzna usłyszy zarzuty z art. 178 a par 1 Kodeksu Karnego (prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości) za co grozi kara pozbawienia wolności do lat 2, art. 178 b Kodeksu Karnego (niezatrzymanie się do kontroli dla uprawnionego organu) za który grozi kara pozbawienia wolności do lat 5, art. 62 ust 1 ustawy o Przeciwdziałaniu Narkomanii (posiadanie środków odurzających) kara do 3 lat pozbawienia wolności oraz art. 58 Ustawy o Przeciwdziałaniu Narkomanii ( Udzielanie środków odurzających innej osobie) za który również grozi kara pozbawienia wolności do lat 3. Kierujący również utraci uprawnienia na okres nie mniejszy niż 3 lata.

W miniony weekend policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Świebodzinie zatrzymali łącznie z wyżej opisanym mężczyzną 5 kierujących będących w stanie nietrzeźwości. W piątek, 7 września, zatrzymano w miejscowości Wilkowo 58 latka, który prowadził zestaw pojazdów ciężarowych mając w wydychanym powietrzu 0,60 mg/l (ponad 1,2 promila) oraz w Świebodzinie 36 letniego kierującego, który prowadził pojazd osobowy mając 1,01 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu (ponad 2 promile). W niedzielę, 9 września, w Ługowie 37 latek prowadził pojazd osobowy w wydychanym powietrzu posiadając 0,33 mg/l ( blisko 0,7 promila) oraz w Kosieczynie motorowerzystę, który wydmuchał 1,20 mg/l (ponad 2,4 promila). Każdy z w/w sprawców przestępstwa odpowie przed Sądem Rejonowym w Świebodzinie z art. 178 a Kodeksu Karnego. Oprócz zakazu prowadzenia pojazdów mężczyźni będą zobowiązani zapłacić od 5 do 10 tysięcy złotych na Fundusz Pomocy Poszkodowanym oraz Pomocy Postpenitencjarnej a także karę grzywny.