Policyjne działania „Patrz i Słuchaj” - Aktualności - KPP Świebodzin

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjne działania „Patrz i Słuchaj”

Data publikacji 07.08.2018

Korzystanie z telefonu może być przyczyną zdarzeń nie tylko w przypadku kierowania pojazdem ale również kiedy poruszamy się pieszo. Zaabsorbowani tym co dzieje się w mediach społecznościowych często niezwracany uwagi na otoczenie, wpatrzeni w ekran telefonu bardzo łatwo możemy doprowadzić do nieszczęścia.. na przykład wchodząc tuż pod jadące auto. Trwa policyjna akcja informacyjno-edukacyjna „Patrz i Słuchaj”, której zadaniem jest zwrócenie uwagi na ten powszechny problem.

Współcześnie ludzie żyją w ogromnym pospiechu, wszystko musi być wykonane na „już” lub „na wczoraj” dlatego też nie rozstajemy się z telefonami komórkowymi. Do tego dochodzą bardzo „uzależniające” socjal media, którym również poświęcamy mnóstwo czasu. Niestety często konsekwencje tego bywają ogromne. Zdarzenia drogowe, których przyczyną jest korzystanie z telefonu nie dotyczą wyłącznie kierujących pojazdami ale również osób pieszych. Policjanci w całym kraju prowadzą działania edukacyjno-informacyjne pod nazwą „Patrz i Słuchaj”. Mają one na celu uświadomienie jak dużym problemem jest poruszanie się po drodze lub też po prostu przez obszary zurbanizowane będąc wpatrzonym w ekran telefonu. Ile razy pokonujemy automatycznie codziennie tę samą trasę nie pamiętając szczegółów z otoczenia ponieważ skupiliśmy się na komórce? Ile po drodze minęło nas aut lub pokonaliśmy ulic? Zdarzenia w których pieszy czyli osoba tzw. niechroniona wtargnęła tuz pod jadący pojazd nie są zjawiskiem rzadkim. Dlatego tak ważne jest aby policyjne działania odbiły się szerokim echem i dotarły do jak największej liczby osób. Mają one na celu wyeliminowanie takich zagrożeń jak:

 

- wejście na drogę tuż przed jadący pojazd (w tym również na przejściu dla pieszych),

- wejście na jezdnię pomiędzy pojazdami lub innymi przeszkodami zasłaniającymi widoczność,

- przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym,

- przechodzenie przez przejście na czerwonym świetle,

- poruszanie się po jezdni nieprawidłową stroną drogi,

 

Przede wszystkim jednak korzystanie z telefonów oraz z innych urządzeń podczas przechodzenia przez jezdnię i przejścia dla pieszych. Pamiętajmy, żeby się rozejrzeć, skupić na otoczeniu. To również może ochronić nas przed innymi zagrożeniami jak kradzieże kieszonkowe czy wypadki niekomunikacyjne. Oprócz ekranu telefonu wiele osób w tym czasie korzysta z podłączonych do urządzenia słuchawek, co powoduje, że nie mają oni szans usłyszeć nadjeżdżającego zagrożenia. Szczególnie niebezpieczne jest to w przypadku rowerzystów. Oni również jako osoby niechronione podczas wypadków komunikacyjnych są najbardziej narażeni na poważne konsekwencje zdrowotne. Wzrok oraz słuch są podstawowymi zmysłami, które ostrzegają nas przed niebezpieczeństwem. Nie rezygnujmy z nich biorąc udział w ruchu drogowym, szczególnie jako osoby niechronione.