Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Nie jesteś na sprzedaż” – Policjanci rozmawiają z uczniami o handlu ludźmi

Data publikacji 19.10.2017

18 października jest Europejskim Dniem Walki z Handlem Ludźmi. W związku z tym policjanci ze Świebodzina przeprowadzili serię spotkań z uczniami podczas których mówili o tym niebezpiecznym zjawisku. Mundurowi tłumaczyli czym ono jest i jak się przed nim bronić. Młodzi, niedoświadczeni ludzie, będący na progu swoich karier zawodowych są szczególnie zagrożeni, dlatego ważnym jest by znali swoje prawa.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Świebodzinie w dniu 17 oraz 18 października odwiedzili klasy, których uczniowie osiągnęli lub zaraz osiągną pełnoletniość. Są to osoby będące na progu swoich karier zawodowych i ważnym jest by poznali swoje prawa oraz wiedzieli jak się bronić przed handlem ludźmi. W trakcie spotkania przekazywane im było wiele ważnych rad np. by sprawdzić pracodawcę, nie podpisywać dokumentów w nieznanym języku, nie wyjeżdżać do pracy jeśli nie znamy dokładnego miejsca ani nazwy firmy, poinformować najbliższych gdzie się udajemy i kiedy będziemy się kontaktować, ustalić hasło, które oznaczać będzie, że potrzebujemy pomocy, nie oddawać dokumentów, sprawdzić przed wyjazdem jakie przysługują nam prawa. To tylko część tego o czym usłyszeli uczniowie. Spotkania zorganizowane były nie przypadkowo w tym terminie, bowiem 18 października właśnie obchodzony jest Europejski dzień walki z handlem ludźmi.

Pamiętajmy, że Handel Ludźmi jest zbrodnią, gdzie przede wszystkim ofiary wykorzystywane są do przymusowej pracy lub prostytucji, a uznanym za niego może być:

  1. werbowanie (nakłanianie, zjednywanie, zaciąganie),
  2. transport (przemieszczanie, przewożenie z zastosowaniem środków komunikacji),
  3. dostarczanie (umieszczanie w innym miejscu),
  4. przekazywanie (powierzanie, dawanie w celu dysponowania),
  5. przechowywanie (zatrzymywanie w jednym miejscu, przetrzymywanie w ukryciu)
  6. lub przyjmowanie osoby (zatrzymywanie przekazanej osoby).

Jeśli zostaliście wykorzystani, nawet za waszą zgodą z powodu sytuacji w której się znaleźliście np. spirala długów, brak środków na powrót do domu, w różnych formach wykorzystania seksualnego ( pornografia lub prostytucja), w pracy, żebractwie, przebywaliście w warunkach poniżających godność człowieka to mogliście paść ofiarą handlu ludźmi. Przestępstwo to w Polsce zagrożone jest karą nie mniejszą niż 3 lata wiezienia.

 

Powrót na górę strony