Policjant po służbie zatrzymał nietrzeźwego kierującego - Aktualności - KPP Świebodzin

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Policjant po służbie zatrzymał nietrzeźwego kierującego

Data publikacji 06.09.2017

Dbanie o bezpieczeństwo mieszkańców to nie praca, a podstawowy priorytet policjanta. Udowodnił to sierż. Piotr Sadowski, na co dzień pracujący w Wydziale Ruchu Drogowego w świebodzińskiej Komendzie Powiatowej Policji. Wracając po służbie do domu, na trasie krajowej nr 92, zauważył niebezpiecznie jadącego motorowerzystę. Po zatrzymaniu i przekazaniu „kolegom z pracy” okazało się, że kierujący jest w stanie upojenia alkoholowego. Był to jeden z 4 nietrzeźwych kierujących zatrzymanych przez policjantów podczas minionego weekendu.

Na co dzień pełni służbę jako policjant Wydziału Ruchu Drogowego na terenie powiatu świebodzińskiego. Do jego codziennych obowiązków należy między innymi eliminowanie zagrożeń bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w tym właśnie nietrzeźwych kierujących. Wracając do domu 02.09.2017 roku, wieczorem około 21:30, po 8 godzinnej służbie, zauważył kierującego jednośladem, który nie potrafił utrzymać prostego toru jazdy. Po chwili mężczyzna zaczął jechać praktycznie od jednej do drugiej strony jezdni. Na ruchliwej trasie krajowej stwarzało do olbrzymie zagrożenie. Zatrzymał kierującego, aby dowiedzieć się jaka jest przyczyna takiego zachowania i sprawdzić czy nie zasłabł i nie potrzebuje pomocy. W trakcie rozmowy zauważył, że mężczyzna ma bełkotliwą mowę i poczuł od niego mocny zapach alkoholu. Kiedy wylegitymował się, mężczyzna spróbował ucieczki. Funkcjonariusz szybko go obezwładnił, poinformował o zdarzeniu oficera dyżurnego jednostki i przytrzymał do przyjazdu patrolu. Kierujący motorowerem, 43 letni mieszkaniec powiatu świebodzińskiego, po przeprowadzeniu badania na stan trzeźwości „wydmuchał” 1,23 mg/l, czyli ponad 2,5 promila alkoholu.

W ostatnim tygodniu mundurowi ze Świebodzina zatrzymali 6 kierujących w stanie nietrzeźwości pojazdami mechanicznymi. Czworo z nich zatrzymanych zostało jednego dnia – 02.09.2017 roku. Pierwszy z nich o godzinie 14:20 w miejscowości Chlastawa. Kierujący zestawem pojazdów ciężarowych, 31 latek, w wydychanym powietrzu miał 0,41 mg/l. Drugim był w/w zatrzymany przez sierż. Piotra Sadowskiego motorowerzysta. Niecałe pół godziny później 21:55 w miejscowości Skąpe patrol zatrzymał kierującego BMW. 45 letni kierujący „wydmuchał” 0,56 mg/l. Ostatni z tego dnia, również motorowerzysta zatrzymany został w miejscowości Buczyna po kolejnym pół godziny. 22:35 – 21 letni kierujący w wydychanym powietrzu miał 0,58 mg/l. W tym samym tygodniu zatrzymanych zostało także dwóch innych kierujących, również popełniających przestępstwo z art. 178 a par. 1 kodeksu karnego. 29.08.2017 roku, w nocy około godziny 02:35 zatrzymany został kierowca pojazdu Deawoo. Kierowca, 22 latek, w jednej z miejscowości uszkodził swój pojazd uderzając w donicę a następnie oddalił się. Zgłoszenie o zaistniałym zdarzeniu zostało przez oficera dyżurnego przekazane patrolom. W trakcie penetracji na trasie krajowej nr 92, patrol zauważył poruszający się pojazd z uszkodzeniami odpowiadającymi tym z opisanego zdarzenia. Kiedy użył sygnałów do zatrzymania pojazdu, kierowca zjechał do rowu. Na szczęście jemu oraz pasażerom nic się nie stało. Młody kierowca w wydychanym powietrzu miał 0,67 mg/l. Dwa dni później, 31.08.2017 roku około godziny odebrano około godziny 12:00 informacje o pojeździe, który dachował na trasie Toporów – Czyste. Przybyli na miejsce policjanci ustalili, że kierujący pojazdem 50 latek jest pod wpływem alkoholu. W jego oddechu było 0,96 mg/l.

Wszyscy kierujący za swój czyn tj. przestępstwo z art. 178 a par 1 k.k. (prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości) odpowiedzą przed Sądem Rejonowym w Świebodzinie.