Za kierownicą zachowaj rozsądek - Aktualności - KPP Świebodzin

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Za kierownicą zachowaj rozsądek

Data publikacji 05.09.2017

W przeciągu paru ostatnich dni na terenie powiatu świebodzińskiego doszło do kilku poważnych zdarzeń drogowych, w wyniku których śmierć poniosła jedna osoba, a kilkoro zostało rannych. Przyczyny zdarzeń wyjaśnią śledztwa prowadzone przez Policję oraz Prokuraturę. Jednakże częstymi przyczynami zdarzeń drogowych są prędkość, brawura, alkohol oraz rozproszenie uwagi kierującego np. poprzez korzystanie z telefonu. Policjanci prowadzą szereg działań, zarówno na drodze jak i informacyjnych, które mają temu przeciwdziałać, jednakże jeśli sami kierujący nie zachowają rozsądku za kierownicą, do tego typu zdarzeń może dochodzić.

Wybierając się w trasę kierujący powinien być wypoczęty i sprawdzić stan techniczny swojego pojazdu. Dla wielu osób wydają się być to rzeczy oczywiste i jednocześnie będące błahostkami. Często jednak tego nie robią, a są to przyczyny wielu zdarzeń drogowych. Kolejną bardzo ważną rzeczą jest aby kierujący był skupiony na drodze i prowadzeniu pojazdu. Odbieranie telefonów, pisanie wiadomości, szukanie rzeczy w torbie powoduje, że nie skupiamy się na tym co dzieje się na drodze przed nami. Rozwagę powinni zachować zarówno kierujący jak i pasażerowie. Odwracanie uwagi kierowcy od prowadzenia pojazdu również może zakończyć się tragicznie. Policjanci kontrolujący na drodze stan techniczny pojazdów informują kierującego dlaczego dana usterka może zagrażać bezpieczeństwu w ruchu. Reagują także w przypadkach kontroli drogowych podczas których kierujący sposobem jazdy zwrócił ich uwagę, a przyczyną było zmęczenie. Zalecają odpoczynek lub gorący napój na najbliższej stacji.

W przeciągu ostatnich kilku dni na drogach powiatu świebodzińskiego doszło do czterech tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych. Pierwsza z nich miała miejsce 31.08.2017 roku około godziny 14:50 na drodze Myszęcin – Szczaniec. Kierujący pojazdem 66 latek zjechał z drogi i uderzył w przydrożne drzewo. W wyniku tego zdarzenia dwie podróżujące z nim pasażerki odniosły obrażenia. Jedna z nich zabrana została do szpitala w Zielonej Górze przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Kierujący pojazdem mężczyzna miał ponad 2 promile alkoholu.

Drugie zdarzenie miało miejsce w następnym dniu tj. 01.09.2017 roku około godziny 19:45 na drodze Chociule – Radoszyn, gdzie z nieustalonej na razie przyczyny kierujący, 37 latek, zjechał z drogi i uderzył w przydrożne drzewo. W wyniku tego zdarzenia ranne zostały trzy osoby.

Trzecie zdarzenie miało miejsce w kolejnym dniu, 02.09.2017 roku około trzeciej w nocy. Również na drodze Myszczęcin – Szczaniec doszło do uderzenia pojazdu w przydrożne drzewo. Było ono najtragiczniejsze w skutkach. W wyniku zdarzenia na miejscu śmierć poniósł 19 letni kierujący pojazdem.

Ostatnie, czwarte zdarzenie miało miejsce 03.09.2017 roku około godziny 16:00 na trasie k92 w miejscowości Mostki. Jeden z 7 osobowej grupy motocyklistów stracił panowanie nad pojazdem i uległ wywróceniu. Jego motocykl wsunął się pod nadjeżdżający z naprzeciwka pojazd typu laweta. W wyniku zdarzenia 4 kolejnych jadących za nim motocyklistów również uległo wywróceniu. W wyniku zdarzenia dwoje z uczestników trafiło do szpitala.

W związku z zaistniałymi zdarzeniami policjanci apelują do kierujących o zachowanie rozsądku podczas prowadzenia pojazdów.