Zachowaj czujność. Policyjny apel do osób starszych - Aktualności - KPP Świebodzin

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Zachowaj czujność. Policyjny apel do osób starszych

Data publikacji 12.05.2017

Wodociągi, Gaz, Administracja.. w ciągu dnia wielokrotnie do naszych drzwi pukają różni ludzie chcąc wejść do naszego mieszkania. Przyczyny podają różne: awaria sieci, kontrola szczelności, odczyty liczników itd. Wiele osób z przyzwyczajenia do takich sytuacji nie próbuje nawet weryfikować czy osoby te mówią prawdę. W ten sposób można paść ofiarą przestępstwa. O zachowanie ostrożności przede wszystkim apelujemy do osób starszych.

Praca policji jest o tyle bardziej skuteczna im więcej informacji o sprawcach przekaże nam poszkodowany. Stąd konieczność zwracania uwagi w szczególności na wygląd osób: wzrost, długość i kolor włosów, zarost, ubiór itd. Ułatwia to szybką i skuteczną reakcję po zawiadomieniu o zaistniałym zdarzeniu. Apelujemy do osób starszych ale także dla ich rodzin, by zwróciły na to uwagę i „uczuliły” bliskich o zachowanie kilku zasad bezpieczeństwa nim wpuścimy do mieszkania obce osoby:

- Przed wpuszczeniem do mieszkania przedstawicieli administracji, wodociągów etc., którzy nie są nam znani zweryfikować z dokumentem ze zdjęciem ich dane.

- Zadzwonić do firmy, którą mają reprezentować (administracji, wodociągów) i zapytać czy taka osoba rzeczywiście pracuje oraz czy takie działania są prowadzone. Pracownicy tych zakładów musza zachować cierpliwość i zrozumieć, że jest to konieczne więc nie reagujemy na tłumaczenie, że nie mają czasu.

- Jeśli jesteśmy sami i czujemy się niepewnie można zadzwonić po członka rodziny lub poprosić o pomoc zaufanego sąsiada.

- Wchodząc do mieszkania z jedną osobą zakluczmy drzwi, aby w tym czasie kiedy nasza uwaga jest odwrócona druga osoba nie weszła do mieszkania.

- Jeśli mamy podejrzenie co do uczciwości osób, poczucie, że możemy być oszukiwani lub paść ofiarą przestępstwa jak najszybciej poinformujmy policje. Nie czekajmy na powrót bliskich i wspólną decyzję. Czas ma w tym wypadku bardzo dużą rolę.