Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozbój, którego nie było

Data publikacji 29.01.2016

Zawiadomiła Policję, że została napadnięta, pobita i skradziono jej torebkę z dokumentami. Wg zgłaszającej do zdarzenia doszło dzień wcześniej. Nie potwierdziły tego policyjne czynności, w których ustalono, że takiego zdarzenia w ogóle nie było. Kobieta wymyśliła tą historię. Teraz grozi jej odpowiedzialność karna.

Kto kradnie używając przemocy wobec osoby lub grożąc natychmiastowym jej użyciem albo doprowadzając człowieka do stanu nieprzytomności lub bezbronności, dopuszcza się przestępstwa rozboju. Właśnie z takim zgłoszeniem, w czwartek 28 stycznia br. , dodzwoniła się do dyżurnego komendy Policji w Świebodzinie, jedna z mieszkanek Zbąszynka.  Podczas rozmowy z dzielnicowymi, 62-letnia kobieta opowiedziała historię, która w jej ustach brzmiała bardzo prawdziwie.  W środę po południu na jednej z ulic Zbąszynka miała zostać napadnięta przez dwóch młodych mężczyzn, którzy zażądali od niej torebki. Gdy odmówiła, została uderzona w twarz. Następnie napastnicy zabrali torebkę z dokumentami i odeszli.  Nawet wstępnie opisała policjantom wygląd tych mężczyzn. Na podstawie tych informacji dzielnicowi podjęli poszukiwania za wskazanymi osobami. W tym czasie dalsze czynności przeprowadzili policjanci z Wydziału Kryminalnego.

W trakcie prowadzonych czynności okazało się, że całe zdarzenie zostało przez tą kobietę wymyślone. Do żadnego rozboju nie doszło. Zgłaszająca będąc pod wpływem alkoholu zagubiła torebkę z dokumentami. Następnego dnia,  nie wiedząc co zrobić, postanowiła wymyślić zdarzenie i powiadomić Policję. Teraz 62 letnia mieszkanka Zbąszynka musi liczyć się z konsekwencjami karnymi.

Takie nieuzasadnione wezwanie Policji, powoduje niepotrzebną czynność wykonywaną przez wielu funkcjonariuszy. Ponadto trzeba sobie zdawać sprawę, że fałszywe oskarżenie innych osób o popełnienie przestępstwa, także jest przestępstwem. Dlatego, każdy musi sobie zdawać sprawę z tego, że wzywając Policję na nieuzasadnioną interwencję, może ponieść konsekwencje prawne. Dotykowo pamiętajmy, że w tym samym czasie, inna osoba może potrzebować natychmiastowej pomocy w prawdziwym zdarzeniu.

Powrót na górę strony